Vücut tiplerine göre kot pantolon seçimi

Vücut tiplerine göre kot pantolon seçimi
kot pantolon seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Hepimizin bildiği gibi, biz kadınlar birçok farklı beden tiplerine sahibiz. Maalesef her kıyafet her beden tipine uyum sağlamıyor.Bugünkü konumuz beden tipimize uygun kot pantolonu seçmek üzerine olacak. Haydi o zaman başlayalım.

Kot pantolonların birçok farklı çeşidi bulunmakta. Özellikle son yıllarda “skinny jean” ve “mom jean” pantolonlar çok revaçta ve hemen hemen her kadın bu tarz pantolonlara sahip. Ancak bu tarz modaya uygun kot pantolonları tercih ederken bedenimizi ve boyumuzu da göz önünde bulundurmalıyız. Örneğin beden boyunuz uzun, bacak boyunuz daha kısa ise yüksek belli pantolonlar tercih etmelisiniz, belinizi yukarıda tutmalısınız, böylece bacak boyunuzu daha uzun göstermiş olursunuz.

Beden boyunuz kısa, bacak boyunuz daha uzun ise düşük bel kot pantolonlar sizin için daha uygun olacaktır. Eğer yüksek bel pantolon ile rahat ediyor ve düşük bel tercih etmiyor iseniz, yüksek belli kotlarınızın üstüne kısa bluz, tişört tercih etmemeniz gerekir, aksine üst bedeninizi daha uzun gösterecek kombinler denemenizi tavsiye ederiz. Daha çok uzun boylu üstleri veya dikine çizgili kıyafetleri tercih edebilirsiniz.

Vücut Tipimize Göre Kot Pantolon Seçerken Dikkat Etmemiz Gereken Detaylar Nelerdir?

3/1 oranı pantolon seçiminde önemli bir detaydır; 3/2 bacak boyu, 3/1 de beden boyu oranında dengelemenizi tavsiye ederiz. Böylece bedeninize uygun giyim tarzını doğru bir şekilde yakalamış olursunuz.

Taşlama Ve Yıkama Detayları

Kot pantolonların ön taraflarında, bir şerit şeklinde yapılan taşlama bacağınızın daha uzun ve ince görünmesini sağlar. Taşlanmış kısmın komple paçaya kadar olanın tercih ederseniz, bacaklarınız olduğundan daha kalın görünebilir. Seçeceğiniz pantolonda taşlanmış kısmın ortalama olarak daha ince ve uzun olmasına özen gösterin. 

Yıkama detayları, pantolonun ön kısmında, cep ve basen kısmına doğru olan açık yatay yıkama çizgileridir. Bu çizgiler basenlerinizin olabildiğince geniş görünmesine sebep olabilir, dolayısıyla tercihe göre bu bölgeyi üzerinize giydiğiniz bir kıyafet ile örtebilirsiniz.

Alt bedeni ve basenleri dar olan kadınlar, yıkama çizgilerini ön planda tutabilir, daha kalın basen görüntüsü elde edebilirler. 

Arka cep konusu da önemli bir detaydır, kalçalarınızın büyük veya küçük görünmesi cep detayları ile çok alakalı bir durumdur. Arka ceplerde en önemli şey orandır, arka taraftan bakıldığında, eğer büyük veya geniş kalçalara sahipseniz, olabildiğince geniş cepler seçmelisiniz, bu tercih bir tür kamufle sağlar ve kalçalarınızın daha yuvarlak görünümesine yardımcı olur. Eğer küçük cepli pantolonlar tercih ederseniz, kalçalarınız olduğundan daha geniş görünebilir. 

Bel ve Basen Seçimi

Kot pantolonların bel kısmı (kemer bölgesi), çift dikişlidir ve olabildiğince sağlamdır. Esneme yapmazlar. Bu kısmı belinizde kalın bir bölgeye denk getirmelisiniz. Eğer basen bölgeniz geniş ise bel kısmı dar olan pantolonlar seçmemelisiniz. Ayrıca bel bölgesinde yağlanmanız varsa, orta belli pantolon tercihi daha mantıklı olacaktır.

Paça Boyu

Skinny tarzı bir kot pantolon tercih ediyorsanız, paça boyunun tam olarak ayak bileğimizdeki kemik kısmında bitmesi daha estetik bir görüntü sağlayacaktır. Paça boyu daha uzun olursa bileklerinizi kalın gözükmesine sebep olabilir, kısa olursa da bacak boyunuzu kısaltmış olursunuz.

Bootcut (boru paça) modeli bir pantolon tercih edilmiş ise, ayakkabınızın üzerini kapatabilirsiniz.


İspanyol paçalar ve palazzo paçaların da ayakkabılarınızın üzerini kapatması, ayakkabılarınızın  görünmemesi gerekir. Paça boyu zemini teğet geçecek şekilde olmalıdır.