Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi

Cilt tipine göre fondöten seçimi oldukça önemlidir. Doğru fondöten seçimi için soğuk cilt alt tonu fondöten gibi detaylara özen gösterilmelidir. Cilt alt tonu nasıl bulunur yazımızın devamında...

Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi
Cilt Alt Tonu Nasıl Belirlenir

Cilt tonuna tam olarak uyan fondöten, kapatıcı, pudra ve benzeri ürünler seçmek bazen zor olabiliyor, özellikle online alışveriş tercih ediyorsanız. Cilt tonunuzu tam olarak tuttursanız bile, eğer aldığınız ürün cilt alt tonunuz ile uyumlu değilse teninizde hoş olmayan bir görüntü bırakacaktır. Cilt tipine göre fondöten seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken detaylar yazımızda!

Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi Nasıl Olmalı:

Örneğin sarı ya da sıcak alt tonluysanız ve pembe alt tonlu bir fondöten kullanırsanız yüzünüz ve vücudunuz tamamen farklı iki renk olarak görünebilir. Kısacası cildinizin asıl tonunu bilmekle beraber alt tonunu da bilmeniz gerekmektedir. 

Cilt alt tonu kavramı çok bilinen bir kavram olmasa da, aslında her insan içgüdüsel olarak cilt alt tonuna uyum sağlayan seçimler yapmaya çalışır. Örneğin bir kıyafet seçerken, renk tonunun bizi açıp açmadığı, soluk gösterip göstermediği, altın ya da gümüşün tenimize yakışıp yakışmadığı gibi şeyler aslında cilt alt tonumuzla ilgili detaylardır.

Cilt Alt Tonu Nasıl Belirlenir

Öncelikle, ışıklandırması düzgün olan (gün ışığını tavsiye ederiz) bir ortamda bileğinizin iç kısmını kontrol edin ve damarları detaylı şekilde inceleyin. Damarlarınız mavi veya morumsu bir renge sahipse “soğuk”, mavi ve yeşil aralığında bir renge sahipse “nötr”, yeşil veya zeytuni kahverengi ise  “sıcak” alt tonlusunuzdur. 

Soğuk Renkler

Soğuk Cilt Alt Tonu

 • Damarlar mavi veya morumsu bir renktedir.
 • Ciltte ise kırmızı, pembe veya mavi tonlarda dokular hakimdir. 

Soğuk cilt alt tonuna sahip kişiler;

 • Mavi veya griye çalan bir göz rengine sahiptirler.
 • Siyah, kahverengi veya sarı saçlı olabilirler.
 • Güneş ışığı altında ciltleri mavimsi görünür.

Soğuk cilt alt tonuna sahip kişilerde; mavi, kırmızı, pembe, mor ve beyaz renkleri iyi durur. Altın rengi takılardan ziyade gümüş renkli takıları daha iyi taşırlar. 

Notr Renkler

Nötr Cilt Alt Tonu

 • Damarlar mavi ve yeşil bir renk aralığına sahiptirler.
 • Ciltte pembe, kırmızı, mavi, sarı, altın ve şeftali tonları hakimdir.

Nötr cilt alt tonuna sahip kişiler;

 • Saç ve göz renginde belirli bir sınıflandırma yoktur, her türlü saç ve göz rengine sahip olabilirler. 

Nötr cilt alt tonuna sahip kişiler aslında en şanslılarıdır, çünkü hemen hemen her renk kıyafet, makyaj ve her renkte takı bu tip cilt alt tonunda oldukça güzel durur. Güneş ışığında cilt rengi yeşilimsi görünür.

Sıcak Cilt Alt Tonu

 • Damarları yeşil ya da zeytuni kahverengidir.
 • Ciltte sarı, altın rengi ve şeftali rengine yakın ton aralıkları görülür.

Sıcak cilt alt tonuna sahip kişiler;

 • Genellikle, kahverengi, ela ve yeşil gözlere sahiptirler.
 • Toprak tonları, sarı, ekru ve benzeri renkleri iyi taşırlar.
 • Pastel ve düz beyaz tonlar bu cilt alt tonuna sahip kişileri solgun veya silik gösterir.

Sıcak cilt alt tonuna sahip kişilerde, altın ve bakır rengi takılar, gümüş rengi takılardan daha iyi durur. Güneş ışığı altında ciltleri sarımsı bir renge bürünür. 

Cilt tonunuzu ve cilt alt tonunuzu belirledikten sonra fondöten seçimi

 • En doğru seçimi yapabilmek ve fondötenin hem renk hem de duruş açısından doğru sonuç vermesi için, alışveriş öncesi yüzünüzü temizleyin, ölü derilerden arındırın ve nemlendirin, yüzünüzde makyaj kalıntısı olmamalı. Fondöteni elde denemek en sık yapılan hatadır, fondöten seçerken mutlaka yüzünüzle boynunuzun birleştiği yerde deneyin.
 • Fondöteni iyi ışık alan bir ortamda denemelisiniz, gün ışığı en güzel ışıklandırmayı sağlar, fondöten seçerken ışık konusuna özen gösterin.
 • Fondötenin özellikle üç farklı noktada nasıl durduğunu gözlemlemelisiniz; yüz, boyun ve dekolte. Yüz ve dekolte bölgeleri genelde boyun bölgesinden daha koyu renktedir. Bu üç bölgenin tonuna uygun renkte bir seçim yapmalısınız.
 • Fondöten seçimi yaparken cilt tipinizi de unutmamalısınız. Örneğin yağlı bir cilde sahipseniz nemlendirici ve parlak bitişli fondötenler tercih ederseniz, cilt ve cilt alt tonunuza uygun bir renk yakalamış olsanız bile fondöten yüzünüzü yağlandıracak ve güzel bir görüntü olujşturmayacaktır. Kuru ciltliler ise çok mat ve pudralı fondötenler tercih ettiğinde, pütür pütür olmuş ve donuk bir cilt görüntüsü oluşacaktır.

Yukarıda bahsedilen kriterlere uygun bir fondöten seçimi yapmış olup yine de kendinizi soluk ya da yanlış seçim yapmış gibi hissedebilirsiniz. Makyaj uzmanları, "kendi cilt tonundan farklı renkte bir fondöten kullanma" eğilimini, yapılan en büyük hatalardan biri olarak nitelendiriyor. Yüzünüzü renklendirirken bu hataya düşmemek için bronzerlardan, kontür pudralarından ve allıklardan yardım alın.

Son olarak bilmeniz gereken ise, fondöten, pudra ve allıkta; sarı, şeftali ve kahverengi tonlarına sahip ürünler her zaman sıcak, pembe tonlarında ürünler ise her zaman soğuk skaladadır.