Kış Mevsiminin Pozitif Yanları

Kış Mevsiminin Pozitif Yanları

2020 yılında dünya çapında yaşadığımız doğal felaketler, yangınlar, Covid-19 gibi olumsuzluklarla birlikte yavaş yavaş kış aylarını karşılamaya başladık. Yağışlı ve soğuk havalar ile birlikte memnuniyetsizlikler de artabilir. Kışı daha keyifli bir şekilde geçirebilmek için pozitif yanlarını görmekte biraz da olsa fayda olacaktır. Bu yazımızda sizlere soğuk havanın bazı olumlu yönlerini anlatmak istedik.

Bazılarınız soğuk havanın olumlu yönlerini biliyordur ancak çok bilinmeyen ilginç yönlerini bu yazımızda okuyabilirsiniz. Her şeyden önce güzel havalarda canımız dışarıda olmak, gezmek, pikniğe gitmek, tatil yapmak istiyor. Malumunuz salgın dönemi, karantina ve evde kalma zorunluluğunu üzerine eklersek, güzel havaların tadını dünya çapında birçok insan olarak çıkaramadık. Soğuk havalarda dışarıda olma isteğimiz daha az oluyor. Evlerimizde kalarak, uzun kış gecelerinde kendimizle, arkadaş ve akrabalarımızla birlikte güzel zaman geçirmeye çalışıyoruz. Evde bizlere eşilk eden aktiviteler de var tabi. Film izlemek, kitap okumak veya evde spor yapmak bunlardan bir kaçı…

Soğuk havanın sağılığımıza olan etkilerine gelecek olursak; beynimiz soğuk havalarda daha aktif çalışıyor, böylece günlük işlerimizde daha verimli olabiliyoruz. Kan akışımızı güçlendiren soğuk havada yürüyüş yapmak damar sağlığımız için oldukça önemli. Böylelikle daha aktif olan dolaşım sistemimiz bize sağlıklı bir beden olarak dönüyor. Soğuk bir odada uyumak metabolizmamızı güçlendiriyor ve sabahları daha dinç uyanmamızı sağlıyor. Ancak çoğu insan, üşüdüğü için sıcak odalarda uyumayı tercih ediyor. Bu kişiler daha sağlıklı olmak ve sabahları enerjik uyanmak için oda sıcaklıklarını yavaş yavaş düşürerek uyumaya kendilerini alıştırmaldır diyebiliriz.

Soğuk havanın kilo vermeye yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? 

Soğuk havalarda vücut ısımız düştüğü için, vücudumuz buna tepki olarak ısısını yükseltmeye çalışır ve daha fazla enerji harcamaya başlar. Dolayısıyla yaz aylarına göre daha kolay kilo verebiliriz. Tabi bu durum bünyeden bünyeye, diyetinize ve yaptığınız egzersizlere göre değişim gösterebilir. 

Soğuk havalar ve küçük dostlarımız!

Evet soğuk havalar insanlara birçok yarar sağlıyor ancak sokaklarda yaşayan hayvan dostlarımızı olumsuz olarak etkilediğini hepimiz biliyoruz. Kış mevsiminde kuşlar, kediler ve köpeklerin barınma ve besin ihtiyaçları oldukça artıyor. Bu dostlarımız yeterlii besin alamadıkları takdirde vücut ısılarını koruyamıyor ve maalesef çoğu hayatını kaybediyor. Bu yüzden kış mevsiminde insanlar olarak onlara sahip çıkmamız çok önemli. Evde yapabileceğimiz barınaklarla onlara sıcak bir yuva sağlayabiliriz. Günlük besin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yaşadıkları alanlara düzenli olarak mama ve su koyarak inanın onlara çok yardımcı olacaksınız. 

Şimdiden hepinizin sağlıklı ve mutlu bir kış geçirmesini temenni ediyoruz. Sağlıcakla kalın!