Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan cevizi yağı faydaları oldukça fazla, bilinmeyen yönleri ile Hindistan cevizi faydalarını sizler için derledik...

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları
Hindistan cevizi yağının faydaları neler

Son yılların en çok tavsiye edilen ürünlerinden olan hindistan cevizi yağı birden fazla kullanım alanı ve faydasıyla kendinden sıkça bahsettirmekte. Zeytinyağı gibi, hindistan cevizi yağı da, antik çağlardan beri kullanımı kayıtlara geçmiş en eski bitkisel yağlardan biridir. 

Mutfaktan tutun da, cilt bakımına, saç bakımına, kozmetik ve koku esansına kadar geniş bir kullanım yelpazesi olan Hindistan cevizi yağının kullanım amacını ve faydalarını yakından inceleyelim.

Hindistan cevizi yağının yemeklerde ve tatlılarda kullanıldığını hepimiz biliyoruzdur. Hangi yemek ve tatlılarda kullanıldığına gelin bir göz atalım: Hindistan cevizi yağı pişirme ve soteleme yöntemleri ile hazırlanan yemeklerde kullanılabilmektedir. Omlet, kızartma, hatta tost yaparken bile kullanılabilir. Ekmeğin üzerine tereyağı gibi sürüp tüketenler ve hatta kahvelerini hindistan cevizi aroması ile taçlandıranlar bile var. Asya’da yüzyıllardır tüketilen ve tereyağına alternatif bitkisel bir yağ olarak kabul edilen hindistan cevizi yağının, batı ülkelerindeki kullanımı çok eskilere dayanmamaktadır ancak, vegan yemeklerde sıklıkla tercih edilen bir alternatiftir. Rafine edilmiş hindistan cevizi yağı ve organik hindistan cevizi yağı olarak iki farklı şekilde üretilmektedir.

hindistan cevizi yağı

Güzellik İçin Hindistan Cevizi Yağı

Nemlendirici özelliği ile, kuru cilde sahip kişilerin tercihi olmakla beraber, özellikle güneş sebebiyle ya da hamilelikten kaynaklı cilt lekelerine iyi geldiği için de tercih edilmektedir. Antibakteriyel özelliğe sahip olmasından dolayı, cilt bakımında ve cilt temizliğinde de kullanılmaktadır. 

Kolay emilen ve hafif bir yapıya sahip olan hindistan cevizi yağı, organik bir üründür, yani içeriğinde koruyucu veya herhangi bir kimyasal madde barındırmamaktadır. Dolayısıyla hassas cilt yapısına sahip olanlar için doğal bir nemlendirici olduğu söylenebilir. Her banyodan sonra cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Ayrıca hamilelik sonrası oluşan çatlaklar için de kullanıldığı bilinmektedir. 

Tüm bunlarla birlikte E vitamini açısından da çok zengindir, bu yüzden. Yaz aylarında güneş sonrası gerilen cildinizi rahatlatmak için kullanabileceğiniz gibi, bronzlaştırma etkisi olmasından dolayı güneşe çıkmadan önce de kullanabilirsiniz. 

Makyaj Temizlemede Hindistan Cevizi Yağı

Özellikle göz ve dudak makyajını temizlemekte oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Makyaj pamuğuna az miktarda hindistan cevizi yağı alıp, göz ve dudak makyajınızı çok pratik bir şekilde çıkartabilirsiniz.  

Aynı zamanda temizlenmesi zor makyajlarınız için de kullanabilirsiniz. Pamuk kullanmak yerine elinize aldığınız bir miktar hindistan cevizi yağı ile yüzünüze hafifçe masaj yaparak da makyajınızı temizleyebilirsiniz.

Ağız Temizliği Ve Dudaklarda Kullanımı

Çatlamış ve kurumuş dudaklar için hindistan cevizi yağı çok güzel bir dudak nemlendiricisidir. Çok fazla kurumuş ve çatlamış dudaklar için kullanılması önerilmektedir, Çatlamış dudaklarınız yoksa bile, peeling yapmadan önce dudaklarınıza hafifçe masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Ağız temizliği ve diş beyazlatmak için, sabahları yarım çay kaşığı hindistan cevizi yağı ile gargara yapabilirsiniz.

Saç Bakımı

Hindistan cevizi yağının içerisindeki asitler saç köklerini besler. Aynı zamanda hindistan cevizi yağı saç kırıklarına karşı koruyucu bir etki sağlar. İsterseniz bütün saçınıza uyguladıktan sonra streç film ile sarıp bekleterek bakım yapabilirsiniz. Ya da elinize çok az bir miktarda aldığınız hindistan cevizi yağını, parmaklarınızla hafifçe ovalayarak, saç uçlarınıza, saçınızın boy kısımlarına, hem parlaklık katmak hem de elektriklenmeyi önlemek ve aynı zamanda da kırıkları onarmak için uygulayabilirsiniz. 

El Ayak Ve Tırnak Bakımı

El ve ayak bakımında hindistan cevizi yağını nemlendirici olarak kullanabiliriz. Ayrıca manikür ve pedikürden önce tırnak etlerini yumuşatmak için de kullanılabilir. Çatlamış topuklarınızı tedavi etmek için doğal bir alternatiftir. Geceleri yatmadan önce topuklarınıza uygulayıp çorap giydiğinizde, sabaha topuklarınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz.