Yaşam

Evde Yapılabilecek Aktiviteler

Pinterest LinkedIn Tumblr

Karantina günleri, sıkıldım, sıkıldık…

Sosyal birer varlık olan biz insanlar, sosyalleşme alanımız daraldığında veya azaldığında bazı problemler yaşamaya başlarız. Bu gayet doğal. Ayrıca karantina günlerinde yalnızlık hissetmek, yapacak bir şey bulamamak da cabası. 

Sıkılmak beyniniz için iyidir.

Nasıl mı? Beynimiz dış etkenler tarafından herhangi bir şekilde uyarılmayınca veya bir şeylere odaklanmayınca kendi başına hareket etmek için fırsat bulur. Hiçbir şey yapmadığımızda daha yaratıcı olabiliriz. Kimilerine göre en iyi fikirler en çok sıkıldıkları zamanlarda ortaya çıkıyor.

Peki Evde Neler Yapabiliriz?

Kitap Okumak

Kitap okumak! Ama nereye kadar? Hepimizin kitap okuma süresi değişiklik gösterir, yine de belirtmek isteriz ki kitap okumak, yeni şeyler öğrenmemizin yanında, hafızamızı da geliştiriyor. Akıllı telefonlar ortaya çıkmadan önce, çok eskilerden beri, hayatımıza giren her yeni teknoloji, her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da, bir o kadar da beynimizi ve hafızamızı kullanmamızı önemli ölçüde azaltabiliyor.

Kitap okumak, yeni kelimeler öğrenerek, daha geniş bir kelime bilgimizin olmasına, böylelikle kendimizi bir çok konuda daha kolay ifade etmemize fayda sağlamakta. Okumak hayal gücümüze, yaratıcılığımıza, yeni fikirler bulmaya ve bu fikirlerin uygulanmasında bize rehber olabiliyor.

kitap-okuyan-kadin

Müzik Dinlemek

Sadece eğlenmek ve dans etmek için değil, ruhunuzu dinlendirmek için de dinleyin!. Günümüzde birçok müzik tarzı var ama bizim tavsiyemiz klasik müzikten yana olacak. Müzik dinlemenin etkileri nasıl bir dinleyici olduğunuzla alakalı. Ritim takip etmenin, düzen ve senkron konularında gelişmemize yardımıcı olmasının yanı sıra, melodiler ve armonilere odaklanmak beynimizde bazı noktaların olumlu şekilde uyarılmasına neden olur. Mutlu hissetmek, keyif almak, kaliteli vakit geçirmek gibi hisler uyandırsa da uzun süre müzik dinleyemiyoruz. Ayrıca belirtmek isteriz, eğer sosyal izolasyon sürecinde evde müzik dinleyecekseniz başkalarını rahatsız etmemeye özen göstermelisiniz.

kulaklıkla müzik dinleyen kadın

Filmler Ve Diziler

Sinema kısaca, diğer sanat dallarının iç içe geçmiş ve belli bir hikayeye dayalı akıcı halidir. 

Yine burada seçmek önemli olan. Genellikle herkes sevdiği tarz filmleri izlemek ister, yine de farklı tarz filmler izlemek keyif almamıza engel değil. İnternette kısa araştırmalar yaparak hemen hemen her tarzdaki filmler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Denemenizde fayda var.

bilgisayar başında film izleyen çift

Yazmak Mı? Çizmek Mi?

Kendinizi sınayın, eğer yazarak, içinizi dökebiliyorsanız, yazın, hatta bir günlük tutmak bile size iyi gelecektir. Yazmak, kendinizi veya aklınızdakileri, istediğiniz şekilde ve rahatlıkta  ifade edebileceğiniz bir rahatlama yöntemi olmakla birlikte, yine iletişim becerilerinin gelişmesinde fayda sağlayacaktır.

Çizim yapmak; şekiller, nesneler, görsel imgeler. Hayal gücümüzü sınırsız kullanabileceğimiz bir yöntem. Renkler ise hem beynimiz için hem de yaratıcılığımız için uyarıcı etkiler sağlar.

Deftere yazı yazan kadın eli

Spor Yapın

Youtube’dan bulabileceğiniz basit antrenman videolarını takip ederek, evde spor aletleriniz olmasa bile, kendi kendinize spor yapabilirsiniz. Spor yapmak hem bu hareketsiz günlerde, vücudumuzu çalıştıracak, hem de zinde kalarak kendimizi iyi hissetmemizi sağlayacaktır. Spor yapmanın vücudumuzdaki kan dolaşımını daha sağlıklı hale getirdiğini ve hormonlarımızın düzenli çalışmasına fayda sağladığını unutmayalım.

spor yapan kadın

Sağlıklı Beslenin, Yeni Tarifler Deneyin

Bu süreçte zaten hepimiz mutfakta her zamankinden fazla vakit geçiriyoruz. Ama nasıl olsa evdeyiz diye çok abartılmaması gerektiğini söylemek isteriz. Daha önce hiç denemediğiniz lezzetli ve sağlıklı yemek tariflerini deneyin, böylece hem keyifli vakit geçirirsiniz, hem de sağlıklı beslenmiş olursunuz.

sağlıklı öğün tavuklu salata

Cilt Bakımı Yapın

Evde her zamankinden fazla vakit geçirdiğimiz bu günlerde, cilt bakımı yapmak için de bol bol fırsatımız var. Değişik maskeler deneyebilir, farklı cilt bakımı rutinlerini uygulayabilirsiniz. 

Eğer farklı fikirler edinmek isterseniz, cilt bakımı önerileri veya 30’lu yaşlarda cilt bakımı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

cilt bakımı yapan kadın

Evinizde Küçük değişiklikler Yapın!

Küçük bütçeler ile kendi kendinize de yapabileceğiniz güzel ve yaratıcı fikirlerimiz sayesinde evinizde küçük değişiklikler yaparak güzelleştirebilirsiniz!

Mutfaktan Başlayabilirsiniz

Mutfak dolaplarınızda tencere ve tavalara yer kalmamış olabilir. Eğer öyleyse mutfağın duvarına renkli askılıklar alabilir, fazlalıkları veya sık kullandıklarınızı dekoratif bir şekilde bu askılıklarda tutabilirsiniz. Böylece hem dolaplarınızda yer açılmış, hem de yemek yaparken sık kullandığınız malzemeler elinizin altında olacaktır.

Mutfak dolaplarınız eskidi mi? Eğer değiştirme imkanınız yoksa, dolaplarınızın kapaklarını ve dış yüzeylerini yapı marketlerinde kolaylıkla bulabileceğiniz yapışkanlı, desenli kaplama malzemeleri ile kaplayabilirsiniz.

Evde yapabileceğiniz kuçük değişiklikler

Duvarlar ve Mobilyalar

Evinizde, salonunuzda renklendirmeye ihtiyaç duyabileceğiniz bir duvar yüzeyini desenli boya ruloları ile boyayarak renklendirebilirsiniz. Yeni bir görüntü ve ortam sağlayabileceğiniz bu yöntem yaratıcılığınızı da ön plana çıkartacaktır. Fırça, çatal, bardak gibi materyaller ile desenler üretebilirsiniz.

Rengini sevmediğiniz veya sıkıldığınız şifoniyeriniz, sehpanız hatta fotoğraf çerçevelerinizi, masa, sandalyelerinizi ahşap boyası ile boyayarak kendi zevkinize göre renklendirebilirsiniz.

Merdivenli bir eviniz varsa merdiven aralarını birbirinden farklı renklere boyayarak şahane bir gök kuşağı elde edebilirsiniz, evinizin ortamına canlılık katacaktır.


Merhaba, uzun zamandır web siteleri yönetmekte ve içerik üretmekteyim. Yeni projemiz olan makemeup.org'un içeriklerinden ve yönetiminden sorumluyum. Güzel ve eğlenceli vakit geçirmeniz dileklerimle... e-posta: emraharslan@makemeup.org

Yorum yapabilirsiniz!

Pin It