Yaşam

KORONA VİRÜSÜ – COVID-2019

Pinterest LinkedIn Tumblr

Biz de toplumun bir ferdi olarak, Ülkemize ve Dünyamıza musallat olmuş Korona virüsünün sebep olabileceği kayıpların ve zararların endişelerini yaşamaktayız. Öncelikle her doğal felaket veya terör olaylarından sonra çıkan haberlerin doğruluğunu sık sık sorguluyoruz, malum bir tarafta medya, diğer tarafta sosyal medya ve internet ortamında kulaktan kulağa dolanan bilgiler geçici de olsa ikilemler yaşamamıza sebep olabiliyor. 

İnternet’te ve sosyal medyada içerik üreten ve ürettikleri içeriklerden para ve takipçi kazanma amacı dışında nadiren başka amaçları olan, tıp ve bilim ile alakaları olmayan insanların videolarına, “Ben araştırdım doğrusu bu” gibi cümleler kurulan içeriklere aldanmamanızı tavsiye ederiz.

Belirtmek isteriz ki, Dünya çapında birçok insan tehlike altında, ülkemizde alınan önlemlere rağmen, (bu önlemlerin gerçekten önemli ve başarılı olduğunu düşünüyoruz) endişelerimiz devam etmekte, çünkü hem ülkemizde hem de Dünyanın birçok ülkesinde bilinçsizlik ve cahillik maalesef risk faktörü olmaya devam etmekte.

Yetkililerin açıklamaları doğrultusunda, evinizde kalmanızı, kişisel hijyeninize özen gösterip, ellerinizi yıkamadan ağzınıza ve yüzünüze dokunmamanızı, yapılan diğer tüm önlem açıklamalarında olduğu gibi dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Kısaca Korona virüsü

Korona virüsü, uzmanların açıklamalarına göre daha önceden var olan ama sonraları mutasyon geçirerek insanlara bulaşan üst solunum hastalığı olarak biliniyor.

Mutasyon geçirdikten sonra üst solunum yollarına yerleşmenin dışında alt solunum yollarına yani akciğerlerimize iniyor sonraki evrelerinde, bu evreler uzmanlar tarafından ortalama, her ne kadar iki – on dört gün olarak belirtilse de, ortalama bir hafta – on gün arası olan kuluçka dönemi: öksürük, burun akıntısı ve benzeri bilinen grip veya soğuk algınlığı belirtileri gibi belirtiler gözlemleniyor.

Sonraki evrelerde akciğerlerimizde bulunan AC-2 denilen bir proteine bağlanan virüs, zatürreye ve akciğer yetmezliğine sebep olacak kadar ilerleyip, ardından en yakın organ olan kalbe kadar ilerleyebiliyor. 

Kimler daha çok risk altında?

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar göre, yaşlı kimseler, kronik hastalığı olanlar, hipertansiyon, koah, böbrek yetmezliği, şeker hastaları, kanser hastaları ve benzerleri risk gurubunun başındalar.

İç işleri bakanlığının 81 ile gönderdiği 65 yaş üstü genelgesini de buradan okuyabilirsiniz.

İngiltere’de Korona tedavisi gören bir kadın, yoğun bakımda yaptığı canlı yayın videosunda sigara içen gençleri, uzmanların da yaptığı açıklamalarda olduğu gibi uyarıyor.

Korona virüsünün ilerleme hızı ve diğer istatistikler:

Buradaki bağlantıdan da, T24.com.tr haber’den geniş bir istatistiksel açıklamaya göz atabilirsiniz.

Evcil hayvanlarımız:

Evcil hayvanlarımızdan (kedi/köpek gibi) bizlere bulaşma durumu şimdilik, yani yeni bir mutasyon oluşmadığı sürece mümkün değil. Uzmanlar yine de evcil hayvanlarımıza dokunduktan sonra ellerimizi özenli bir şekilde yıkamamızı tavsiye ediyorlar.

Peki Ellerimizi Nasıl Yıkamalıyız?

Sağlık bakanlığı resmi sitesinden detaylı bilgi için tıklayınız.

Ellerimizi yıkıyoruz, kişisel hijyenimiz de tamam, başka alınacak önlem var mı? Nelerin temizliğine dikkat edilmeli?

  • Toplu taşıma, okul, hastahane gibi kamuya açık yerlere girip, çıktıktan sonra ellerinizi bol su ve sabun ile köpürterek en az 20 saniye yıkayın.
  • Ellerinizi yıkamadan, yüzünüze, gözlerinize, ağız veya burnunuza dokunmayın, veya kaşımayın.
  • Kapı kolları, bina, apartman veya yine kamuya ait mekanlardaki kapı kollarına dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın.
  • Televizyon kumandası, cep telefonu gibi günlük kullanımda olan, el değiştiren aletlerin hijyenine dikkat edilmeli, alkolle veya sabunlu su ile temizlemeyin, sabunlu bir bez işinizi görecektir.

Merhaba, uzun zamandır web siteleri yönetmekte ve içerik üretmekteyim. Yeni projemiz olan makemeup.org'un içeriklerinden ve yönetiminden sorumluyum. Güzel ve eğlenceli vakit geçirmeniz dileklerimle... e-posta: emraharslan@makemeup.org

1 Comment

Yorum yapabilirsiniz!

Pin It