Güzellik

Burun Estetiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pinterest LinkedIn Tumblr

Burun estetiği veya rinoplasti, burnun yeniden şekillendirilmesi olarak tanımlanabilir. Uzmanların açıklamalarına göre burun estetiği hakkında kısa bilgilerle bilmeniz gereken detaylar yazımızda.

Burun Estetiği Nedir?

Burnun görünümünde ve boyutunda yapılan değişikliklerin yanı sıra, eşlik eden nefes alma ile ilgili problemlerin çözümüne de yardımcı olmaktadır. Günümüzde tüm estetik cerrahi ameliyatlarının içinde en fazla yapılan ameliyattır. Estetik burun ameliyatlarında burnun yüz içindeki dengesine uygun şekilde, boyutu veya genişliği değiştirilebilir; profilden bakıldığında belirgin olan kemer veya çöküklük; burun ucundaki düşüklük ve burun deliklerindeki asimetri veya büyüklük giderilebilmektedir. 

Burun Estetiği Öncesi

Bu ameliyatların amacı burnu, yüzün dengesini bozmadan, doğru oranlara sahip, mümkün olduğunca simetrik bir hale getirmektir. Bu nedenle herkese aynı ameliyat tekniği uygulanamadığı gibi sonuçları da kişiye göre değişiklik göstermektedir. Burun şeklinin değiştirilmek istenmesinin yanı sıra eşlik eden burunda nefes alamama sorunu mevcut ise nefes almanızı engelleyen sorunlar tespit edilir. 

Nefes alamama sebepleri genel olarak, burun ortasında sağ ve sol tarafı birbirinden ayıran kıkırdak kısmın (septum) eğriliği, burun içini kaplayan mukozal ve ince kemik yapıların (konka) çeşitli nedenler ile büyümesi ve tıkanıklığa yol açması veya içerideki kıkırdak yapılarda yetmezlik (nazal valv) olabilir. Burundan yeterli nefes almayı engelleyen neden veya nedenlerin tespiti ile birlikte aynı seansta hem burun şekliniz düzeltilebilir hem de bu sorunlar giderilebilir. 

burun estetiği

Ameliyat ve Sonrası

Burun estetiği ameliyatları genel anestezi altında yapılmakta ve ortalama 1,5 – 2 saat arası sürmektedir. Hastanede ortalama bir gün kalınır. Ameliyat sonunda burun içerisinde nefes almayı engellemeyen ortası delik silikon tamponlar ile burun dışına plastik bir kalıp konulur. 

Burun içerisine yerleştirilen silikon tamponlar yapılan işleme göre 2 ila 7 gün içerisinde alınmaktadır. Burun dışına konulan plastik kalıp ise ortalama 5 ila 7 günde alınmakta ve sonrasında bantlardan korunma amaçlı destek yapılmaktadır. Bu bantlar da ortalama 1 hafta kadar tutulur. Ameliyattan sonra yaklaşık 2 – 3 gün özellikle göz etrafında morluklar ve şişlikler olabilir; morluklar ortalama bir hafta içinde geçmektedir, şişlikler ise 3 – 4 hafta içinde belirgin olarak kaybolurlar. Ancak burnun tam olarak şekillenmesi ve nihai sonuç ortalama bir yıl içinde gerçekleşir.


Designed by Freepik

blank

Misafir yazarlarımız, davetli olarak veya kendi talepleri doğrultusunda bizlere özenle içerik hazırlayan kimselerdir. Misafir yazarlarımızın çoğu anonim olarak içerik üretse de, kişisel bilgilerini paylaşarak içerik göndermeleri de mümkündür. Eğer siz de içeriklerinizi yayınlamamızı isterseniz, info@makemeup.org e-posta adresine başvuru yapabilirsiniz.

Yorumunuz:

Pin It
makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj makyaj