Bitter Çikolatanın Faydaları

Bitter Çikolatanın Faydaları

Bilim adamları tarafından yapılan bir dizi çalışma, bitter çikolatanın gerçekten faydalı olduğunu  göstermektedir. Günlük olarak tüketilen bitter çikolata LDL (kötü kolesterol) seviyelerini düşürebilir. Çikolata, kalp hastalığı riskini yüzde 30'a kadar düşürebilir ve felçten ölme riskini yaklaşık yüzde 50 oranında azaltabilir. Çalışmalar, haftada en az bir kez çikolata yemenin bilişsel işlevselliği geliştirebileceğini gösteriyor.

Bütün bu özellikler bitter çikolatayı süper atıştırmalık mı yapıyor?

Belki de, özellikle bitter çikolata tükettiğinizde kendinizi ne kadar mutlu hissettiğiniz ile alakalı olabilir.

London College Üniversitesi tarafından yapılan son araştırmalarda, 13.000'den fazla kişi incelendi ve 24 saatlik iki dönemde herhangi bir bitter çikolata yediğini bildiren bireylerin, hiç çikolata yemeyenlerden yüzde 70 daha az depresif belirti gösterdikleri gözlemlendi.

Yapılan araştırmalarla birlikte ifade edilen sonuç; Bitter çikolata yemek sizi daha mutlu hissettirebilir.

Nasıl mı? Bitter çikolata, iyi hissettirme etkisi olan psikoaktif bileşenler içerir; Birincisi, ruh halini düzenlemeye yardımcı olan bir nöromodülatör olan feniletilamindir. Ayrıca, bitter çikolata, depresyonun başlangıcına bağlı olan iltihabı azaltıp, yüksek bir antioksidan konsantrasyonu sağlar.

Çikolata tüketmenin ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabileceği, sizi daha sakin ve dopdolu hissettirebileceği ortaya çıkan diğer bir araştırma sonucu. Çünkü bitter çikolata, beyindeki haz duygusunu yaratan endorfin hormonunun üretimini teşvik ediyor. Bitter çikolata tüketmek, ruh halini düzenleyen, bir tür antidepresan işlevine sahip serotonin salgılamamızı sağlıyor.

# Marketlere koşup bitter çikolata almadan önce, bahsi geçen araştırmalardaki katılımcıların  günlük olarak tükettikleri çikolata miktarının ortalama 7 ile 15 gram arası olduğunu unutmayın.

# Eğer kilo probleminiz varsa, az da olsa tüketilen bitter çikolatanın kalori açısından etkisi mutlaka olacaktır.

# Sağlıklı bir yaşam için, doğal meyve ve sebzeler gibi kaynakların faydalarını da göz ardı etmemenizde fayda olacaktır.

bitter çikolatanın faydaları

Kakao oranının yüzdesine, fermantasyon, kavurma ve kakao çekirdeklerinin ezilmesine kadar olan işlemlere bağlı olarak, 7 ile 9 gram arası bitter çikolata ortalama olarak 70 ila 80 kalori içerir. Daha sonra kakao, farklı çikolatalar üretmek için süt ve şeker gibi diğer malzemelerle karıştırılır.

Piyasadaki bitter çikolataların çoğunluğu yüzde 45 ile 50 arası kakao oranına sahiptir, ancak araştırmalara göre en faydalı olan bitter çikolataların, en az yüzde 60 kakao içerenler olduğu kanıtlanmıştır. Kısacası gerçek bitter çikolata en az yüzde 60 kakao içermelidir. Umarız yazdıklarımızı okuduktan sonra küçük bir çikolata krizine girmezsiniz. Biz epey zorlandık.

Çikolatadan hoşlanıyorsanız, 7-10 gr arası bitter çikolatayı diyet katili olarak görmenize gerek yok. Böyle düşünseniz bile bunun basit bir çözümü var: Tükettikten sonra 15 dakikalık bir yürüyüşe çıkın ve o kalorileri yakın!