B12 Vitamininin Önemi

B12 Vitamininin Önemi

B12 Vitamininin Faydaları

B12 Vitamini, hayvansal kaynaklı bir vitamindir. Dengesiz, vegan veya vejetaryan beslenen kişilerde kısmen B12 Vitamini eksikliği görülebilir. Bu vitamin kansızlığı önlemek için de gereklidir. Sinir hasarlarını önler, doğurganlığı artırır, hücrelerin oluşumunu ve uzun ömürlü olmalarını sağlar. Sinir uçlarının doğal ve normal şekilde gelişmesine, hafızanın güçlenmesine ve öğrenme yetisinin gelişimine de yardım eder. 

B12 Vitamin Eksikliği

Bu vitaminin eksikliğinde; denge ve yürüme sorunları, kronik yorgunluk hissi, depresyon, sindirim bozuklukları, mide bulantısı ve kusma, gaz çıkarma, baş dönmesi ve baygınlık, gün içinde uyku hali, karaciğer genişlemesi, göz bozuklukları, halüsinasyon görme, baş ağrıları, dil enfeksiyonu, huzursuzluk, nefes alıp vermede zorlanma, hafızada kayıplar, sinirsel bozulmalar, kalp çarpıntısı, kansızlık, kulak çınlaması, omurilik yıpranması ve benzer biçimde rahatsızlıklar görülebilir. Bu vitaminin eksikliği sinir liflerinin kaybına da yol açar. Bu kayıpların sonucu olarak birçok insanda his kaybı fazladır. Bu vitaminin eksikliğinde, şiddetli ve ani olaylarda felç geçirme olasılığı da söz konusu olabilir.

B12 Vitamini İçeren Gıdalar Ve Günlük B12 Vitamini Karşılama Oranları

Ciğer: Faydalı bir sakatat olan ciğer, özellikle kuzu ciğeri en çok B12 vitamini içeren gıdalar içinde ilk sıradadır. 100 gr. pişirilmiş kuzu ciğeri, günlük B12 vitamini ihtiyacının yaklaşık olarak 13 katını karşılar. Ancak günlük olarak tüketilen ciğer miktarına özellikle dikkat edilmelidir. Aşırı tüketimde kolesterolün yükselmesine ve benzeri problemlere neden olabilir. 

Kabuklu Deniz Ürünleri: Midye ve istiridye gibi deniz canlıları oldukça iyi birer B12 kaynağıdır. 100 gram midye günlük vitamin ihtiyacının 16 katını karşılamaktadır. Kabuklu deniz ürünlerinin de, kalp ve damar sağlığını korumak ve yüksek kolesterolün yükselmesini engellemek için olabildiğince az miktarlarda tüketilmeleri gerekmektedir. 

Balıklar: Genellikle omega 3 kaynağı olarak önerilen balıklar bununla birlikte yüksek oranda B12 Vitamini içermektedir. Örneğin:

  • 100 gr. Uskumru balığı ve Somon balığı günlük B12 ihtiyacının 3 katını,
  • 100 gr. Ton balığı günlük ihtiyacın ortalama 2 katını,
  • 100 gr. Lüfer balığı ise günlük ihtiyacın %100’ünü karşılamaktadır. 

Yengeç ve Istakoz: 100 gr. ıstakoz günlük ihtiyacın ortalama olarak yarısını karşılamaktadır. 100 gr. yengeç ise ortalama olarak iki katını karşılar.

Dana Eti: Çinko, demir ve protein bakımından zengin olan dana eti, bununla beraber yüksek oranda B12 içerir. Dana etindeki B12 miktarı tüketilen bölgeye bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ancak ortalama bir değer vermek gerekirse, günlük tüketimde 100 gr. dana eti, %60 - %100 arası bir payı karşılamaktadır. 

Kuzu Eti: Kuzu eti genel olarak B12 bakımından zengindir, en fazla B12 içeren kısmı ise omuz bölgesidir. 100 gr. kuzu pirzola günlük ihtiyacın ortalama olarak yarısını karşılar. 

Peynir: Protein ve kalsiyum açısından zengin olan peynir çeşitleri, yüksek kolesterol oranlarına sahip olsa da, B12 vitamini bakımından da zengindir. 100 gr. beyaz peynir günlük B12 ihtiyacının %28’ini karşılamaktadır.

Yumurta: 100 gr. yumurta günlük ihtiyacın %33’ünü karşılar. Ancak, maalesef 100 gr. yumurta tüketmek kolesterol oranını önemli oranda yükseltir. Yumurtayı da diğer besinler gibi fazla tüketmek sağlık sorunlarına neden olabilir. 

Vitamin ve mineral yetersizliğinin olduğu durumlarda doktorunuzun gerekli gördüğü şekilde medikal tedavinizi olmalı, bununla birlikte beslenme ve diyet uzmanınıza danışıp, size uygun bir beslenme planı oluşturmasını sağlayarak daha sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz.