40 Yaş Cilt Bakımı

Her yaşın kendi güzelliği vardır ama cildimiz zamana ve dış etkenlere karşı zayıf kalabilir. Dolayısıyla her dönem özenli bir bakım daha sağlıklı ve genç görünüm için cilt bakımı yapmak faydalı olacaktır.

40 Yaş Cilt Bakımı
40 yaş güzellik bakımı

40’lı yaşlarda östrojen seviyesi düşmeye başlar, cilt yavaş yavaş kurur ve mimiklerin oluşturduğu çizgiler kalıcı hale gelir. Bu durum en çok dekolte ve boyun bölgesinde kendini gösterir. Gözenekler önceki yaşlara göre büyür ve ciltteki pigmentasyonda bozulmalar başlar. Yaşlılık lekeleri de ortaya çıkmaya  başlayabilir.

Peki, 40 yaş cilt bakım rutini nasıl olmalıdır?

  • Ölü derileri nazikçe soyup temizleyebilecek, köpürmeyen ve kurutmayan bir cilt temizleme ürünü seçilmelidir.
  • Günlük rutininizde mutlaka güneş koruma faktörlü bir krem olmalı, böylece gelecekte, güneşin olumsuz etkileri yüzünden oluşabilecek hasarlardan cildinizi koruyabilirsiniz.
  • Retinol ve peptidler yine mutlaka rutininize dahil olmalıdır, özellikle peptidler kolajen üretimini artırır. Dolayısıyla cildinize elastikiyet kazanma konusunda büyük fayda sağlar. Piyasada her iki maddeyi de içeren serumlar ve kremler bulabilirsiniz. Retinol güneşte etkisini kaybedebilir, bu yüzden gece kullanımına özel bir ürün seçmenizde fayda olacaktır.
  • Cilt bakım yağlarını ve aromatik yağları, gece nemlendiricinizi kullanmadan önce uygularsanız, uyku esnasında tüm gece cildinize kendini faydalı maddelerle yenilemesi için fırsat vermiş olursunuz.
  • Cildi nemlendirmenin önemini unutmayın ve cildinizi kurutabilecek her türlü üründen kaçının. Krem sürerken, yumuşak ve dairesel hareketler ile hafif masaj yaparak uygulamanızı tavsiye ederiz. Bunun için bazı değerli taşlardan yapılmış yüz masaj aletleri de mevcut. Dilerseniz onlara da bir şans verebilirsiniz.
  • Kreminizi ya da cilt bakım yağınızı yüzünüze uyguladıktan sonra bu tür bir taşlı masaj aletiyle aşağıdan yukarı hareketlerle yüz masajı uygulayabilirsiniz.
  • C ve E vitaminlerini çocukluk döneminden itibaren tüketmemiz gerekmektedir, ancak 40’lı yaşlarda cilt hasarlarını azaltmak için çok önemli olan bu vitaminlerin kaynaklarını diyetinize eklemeniz her zamankinden daha önemlidir. C vitamini serbest radikallerin yüzünüzdeki etkisini en aza indirgeyen bir antioksidan etkiye sahiptir. E vitamini ise ultraviyole ışınlarına ve toksinlere karşı doğal bir koruyucudur, sağlıklı bir kan akışı sağlar ve doku yenilenmesini kolaylaştırır. 
  • Yaşamımızın her aşamasında, sağlığımız için bol su içmek çok önemlidir. Ancak 40’lı yaşlara yaklaştıkça, özellikle daha önce düzenli olarak su içmiyorsanız, bu hayati öneme sahip sıvıyı bolca tüketmeye özen göstermelisiniz. Su içmek cildinizin nemli ve sıkı olmasını sağlayacaktır.
  • 40’lı yaşlara geldiğinizde saçlarınızda kapatmanız gereken beyazlar olabilir. Bunun için cilt tonunuza uygun renkte bir saç boyasıyla saçlarınızı boyayabilirsiniz.
  • Bu yaşlarda daha hafif makyaj yapmaya özen gösterin, fondöten ve pudralar kırışıklıkların arasına dolarak daha yaşlı bir cilt görüntüsüne neden olabilirler. Allık seçerken ten renginize uygun, doğal tonlar ideal olacaktır. Dudaklarınızda ise açık renkli rujlar kusurların gizlenmesini sağlarken, sorunlu alanlara daha az dikkat çeker. Eğer dudak üstünde ince çizgileriniz oluşmaya başladıysa koyu tonlu rujlardan olabildiğince kaçınmanızı tavsiye ederiz.