Güzellik

30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı

Pinterest LinkedIn Tumblr

Genelde her kadın bakımlıdır ama 30’lu yaşlar, güneş lekelerinin, gebelikten kaynaklanan veya tüketilmiş ilaçların yol açtığı cilt sorunlarının sık sık yaşanabileceği bir dönem olmasıyla birlikte, bakım ihtiyaçlarının yoğun olduğu bir yaş dilimidir biz kadınlar için. Yediğimiz her şey ertesi gün cildimize yansıyabilir. Hormonal değişimlerin de etkileriyle cilt bakımı ihtiyacı artık kaçınılmaz gözüküyor 30’lu yaşlarda.

Uzmanların önerileriyle 30’lu yaşlar için ideal cilt bakımı rutinlerini sizler için derledik.

Hafif Losyonlar Ve Ürünlerle Başlayın

30’lu yaşlarda cilt bakımı uygulamalarında daha hafif losyonlar veya serumlar denemek iyi bir başlangıç olacaktır. Hafif, komedojenik olmayan (gözenek bloke edici olmayan), iyi bir UV koruması ve yaşlanma karşıtı özelliklere sahip  bir ürün kullanmak başlangıç olarak idealdir. Yoğun yaşlanma karşıtı kremler hem gereksizdir, hem de faydadan çok zarara yol açabilir. Cilt temizliği için papatya, aloe vera gibi bitkisel içeriklere sahip olan, ciltteki ölü deriyi hafif bir şekilde soyarak kaldıran temizleme ürünleri kullanılabilir. Tabi günlük rutinde iki defa uygulama yapmanız önerilmektedir.

Antioksidanlar

Bu yaşlarda cildimizin antioksidan ihtiyacı biraz daha artmaktadır. Antioksidanlar E ve C vitaminlerini ihtiva ederler, her sabah kullanıldığında oksidatif stres ve güneşe maruz kalma, sigara, hava kirliliği gibi etkenlerden korumaya yardımcı olurlar.

Aromatik Yağlar

30’lu yaşlarda cilt, yumuşaklığını, esnekliğini ve nem dengesini kaybetmeye başlar. Aromatik besleyici yüz yağları ile masaj yapılarak bu tür belirtilerin önüne geçilebilir.

Retinol (A Vitamini)

Topikal A vitamini türevi içerikli ürünler, yaşlanma karşıtı bakımın altın standardıdır. 

30’lu yaşlardan itibaren cilt hücrelerimizin yenilenmesi yavaşlamaya başlar. Bu tür maddeleri içeren ürünler hem cilt hücrelerinin yenilenmesine yardım eder, hem de kolajen üretimini arttırır ve destekler.

Göz Çevresi Bakımı

Bu bölgenin bakımının, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere yapılması tavsiye edilmektedir. Gündüz kullanılan göz çevresi kremlerini seçerken, güneş koruma faktörü içermesine, gece kullanacağınız ürünlerin de nemlendirici özelliğinin olmasına özen gösterin. Ve son olarak, özellikle güneş ışığının yoğun şekilde zarar verebileceği yaz aylarında kaliteli bir güneş gözlüğü kullanmayı alışkanlık haline getirin.

Sağlıklı Beslenmek Ve Şekerden Uzak Durmak

Dengeli beslenmek, sağlıklı bir diyet her zaman güzel sonuçlar doğuracaktır. Daha fazla yeşillik tüketmeye özen gösterin, bol bol su için ve daha az şeker ve kafein tüketin! Şeker cildin yaşlanma etkilerini arttırır ve bazı cilt sorunları yaşamanıza sebep olabilir.

Son olarak; Yaşlanmaya karşı önlemlerinizi arttırırken, çok fazla ürünü bir arada kullanarak cildinizi yormamaya dikkat edin.


 image source: Designed by Freepik

Misafir yazarlarımız, davetli olarak veya kendi talepleri doğrultusunda bizlere özenle içerik hazırlayan kimselerdir. Misafir yazarlarımızın çoğu anonim olarak içerik üretse de, kişisel bilgilerini paylaşarak içerik göndermeleri de mümkündür. Eğer siz de içeriklerinizi yayınlamamızı isterseniz, info@makemeup.org e-posta adresine başvuru yapabilirsiniz.

1 Comment

Yorumunuz:

Pin It